Artykuł prasowy (od łacińskiego łacińskiego słowa articulus) – to ogólna nazwa drukowanej wypowiedzi w prasie. Artykułem jest więc każdy tekst zamieszczony w gazecie – począwszy od krótkiej notatki prasowej, poprzez wywiad czy sprawozdanie.

Przy pisaniu artykułu należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
- ciekawy temat
- tytuł, który powinien zwracać uwagę czytelnika – może być wieloznaczny, dowcipny, ciekawy
- lid – zapowiedź, wyróżniona graficznie część artykułu (na przykład inną czcionką), która zawiera skrót informacji, zachęca do przeczytania całości.
- rzetelne przekazanie czytelnikowi informacji na temat:
Co się stało?
Kto brał w tym udział?
Gdzie to się stało?
Kiedy to się stało?
Jak to się stało?
Dlaczego to się stało?
                 CO, KTO, GDZIE, KIEDY, DLACZEGO, JAK
- trójdzielna kompozycja – wstęp, rozwinięcie, zakończenie
- śródtytuły – jeśli tekst jest długi, warto podzielić go na części, które także mają tytuły
- pamiętajcie, że pod artykułem należy się podpisać
 
artyku grafika
 
Przykładowe artykuły prasowe:

                "Chomikowe" spa Niuch2 

     Kiedy nie możemy wychodzić z domu, często nam się nudzi. Wtedy właśnie przychodzą nam do głowy bardzo kreatywne i szalone pomysły. Ja wymyśliłam coś dla mojego chomika.

    Bardzo kocham swojego pupila Niuchniuchacza. Większość naszych zwierzaków bardzo lubi, jak się je głaszcze, szczotkuje i bawi się z nimi. Mój chomik podobnie - uwielbia, kiedy go rozpieszczam.

Chomikowy szlafrok

    Mój Niuchniuchacz jest nieco inny niż zwyczajne gryzonie. Zamiast siedzieć w klatce
i biegać w kołowrotku, mój chomiczek uwielbia spa. Z niecierpliwością czeka, aż przykryję go jego różowiutkim szlafroczkiem i będę karmić go jego przysmakiem-migdałami.

Niuchniuchacz punkowiec

    Kolejną częścią jego pielęgnacji jest masaż głowy i zrobienie mu fantastycznej fryzury-irokeza. Tak wypielęgnowany Niuchniuchacz uwielbia pozować do zdjęć. Moi drodzy, nie myślcie sobie, że mojego chomiczka do czegoś zmuszam. Bardzo kocham zwierzęta, a on po prostu uwielbia, jak w ten sposób go rozpieszczam. Jeżeli macie zwierzątka, kochajcie je i nie zapominajcie o nich.

Łucja, klasa V

 

Mój sposób na nudęrudy2

     Kiedy przychodzi taki czas, że nie możemy wychodzić z domu, zaczynamy się nudzić. Co ja wtedy robię? Przeglądam Internet, porządkuję pokój. Gram też na konsoli w różne gry.

Mój rudy kompan na nudę

      Mam od kilku lat kota o imieniu  Lucky. Jest bardzo ciekawski i lubi się bawić. Często urządzam z nim gonitwy po domu i wtedy to dopiero się zaczyna!  Nuda odchodzi, a przy okazji mam lekcję wf. Jest wesoło i zabawnie.  A kiedy się zmęczymy, leżakujemy sobie razem z moim rudym przyjacielem.

Kuba, Vc

 
 

Liczba Gości

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.